Troels Skovgaard & Friends: Jazz og blues i verdensklasse
Torsdag den 30. januar 2025 kl. 20.00 inviterer Troels Skovgaard & Friends til en forrygende jazz- og blueskoncert. Med seks album bag sig og en karriere som guitarist for Ørkenens Sønner siden 2011, har Troels Skovgaard spillet med både danske og udenlandske musikere. Sammen med sine tre musikalske venner, byder han på en aften fyldt med velspillet musik, spilleglæde og små overraskelser.
Troels Skovgaard er kendt for sit guitarspil og sine evner som sanger og sangskriver, hvilket blev bekræftet med en vinderposition i the UK Songwriting Contest 2021. Med sig har han Niels Ratzer på trommer, Dan Rasmussen på bas og Michael Sunding på tangenter, som alle bidrager til en uforglemmelig musikoplevelse.
E-Street Jam: En hyldest til Bruce SpringsteenLørdag den 1. februar 2025 kl. 20.30 står E-Street Jam klar til at rocke Haslev med deres Bruce Springsteen cover. Bandet er kendt for deres indlevelse og præcision, og de har i år fået en ny frontfigur i Jan Nielsen, der med sin power-vokal gør The Boss nærværende for publikum.
Med en stærk besætning, herunder saxofonisten Peter Thomsen, leverer E-Street Jam et musikalsk totalshow med kendte ørehængere som "Born to Run" og "Dancing in the Dark". Bandet formår også at nyfortolke enkelte sange, hvilket gør koncerten til en unik oplevelse.
Gå ikke glip af disse to musikoplevelser på B&W Live i Haslev. Uanset om du er til jazz, blues eller rock, er der noget for enhver smag.
Praktisk information
Troels Skovgaard & Friends
Dato: Torsdag 30. januar 2025
Tid: 20:00 (dørene åbner kl. 19.00)
Sted: B&W Live, Jernbanegade 50, 4690 Haslev
Entré: 225 kr (Ungebillet til og med 25 år: 120 kr)
E-Street Jam
Dato: Lørdag 1. februar 2025
Tid: 20:30
Sted: B&W Live, Jernbanegade 50, 4690 Haslev
Entré: Kontakt arrangøren for prisoplysninger
Facebook: E-Street Jam Facebook
Instagram: E-Street Jam Instagram
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her